NYONGEZA YA MAJINA JKT KWA MUJIBU WA SHERIA 2019 | Additional List of Form six Students Selected To Join JKT National Services 2019

JKT Kwa mujibu wa sheria

JKT Kwa Mujibu wa sheria 2019 |  www.jkt.go.tz | JKT kwa mujibu awamu ya pili |Nyongeza ya Majina JKT 2019

Additional List of Form six Students Selected To Join JKT National Services





National Service was established on 10th July 1963 emanating from the ideas of the Father of the Nation, the late President Julius K Nyerere who once said ” National Service is the demand made by the Nation on youth and youth response in fulfilling their duty in building the Nation”.

The National Service was established by the National Service Act to bring together the youths of Tanzania for the following purpose:

  • Work together in order to build the sense of nationalism.
  • Develop cultural and sociological awareness.
  • Provide skills, build economic independency, and reduce unemployment.
  • Train and develop the youth for national service and assist the government during natural disasters and calamities.
  • Build and develop the national economy.
  • Provide military training for national defense.

DOWNLOAD PDF FILE –ADDITIONAL LIST OF SELECTED STUDENTS TO JOIN JKT 2019





BONYEZA PICHA-DOWNLOAD APP YETU KUANGALIA MAJINA YA JKT KWA URAHISI ZAIDI NA KUPATA UPDATES KILA SIKU NA FURSA MPYA —–SCHOLARSHIPS, AJIRA MPYA , TCU, HESLB UPDATES!!

 

 

READ ALSO: JKT KWA MUJIBU WA SHERIA 2019| LIST OF SELECTED STUDENTS TO JOIN JKT 2019 NATIONAL SERVICES

 

About unistoreTZ Media 2688 Articles
Unistoretz is the innovative education platform, distinguished as a fully-fledged digital lifestyle branding which provides studying materials for students and Opportunities. All Education Announcements, Jobs Advertisements, Scholarships, studying materials and Other Opportunities Published In this Website are From their Original Sources&Their Trusted Sources.Copyright to the materials remain with the actual owner of the content.

18 Comments

  1. nataman kujiunga na jeshi kwan mm nmemalza form six na mkono wangu unashida nisaidieni

  2. napenda kuwa mkakamavu kama wengine lakini Nina shida ya mkono ulivunjika kwa hiyo haujawa sawa

  3. Sijachaguliwa kujiunga pia mimi ni mzalendo wa nchi yangu. Nimemaliza kidato cha sita mwaka 2019

  4. napenda kujiunga na jesh kwan mim ni mzalendo na nchi yangu nimemaliza form six 2019 na sijachaguliwa niganyaje

  5. napenda kujiunga na jesh kwan mim ni mzalendo na nchi yangu nimemaliza form six 2019 na sijachaguliwa nifanyaje

  6. Hi, everything is going well here and ofcourse every one is sharing information, that’s really fine, keep up writing. defebekdcgbd

  7. Mimi nina umri wa mihaka 25 elimu yangu ni kidato cha nne pia nina elimu ya ufundi umeme kwa ngazi ya certificate napenda sana kujiunga na jeshi lakini sijui pakuanzia naomba mnisaidie

  8. Sijafanikiw kuchaguliw kujiunga na jkt 2019 na nimemaliz form six naomba nafasi nami yakupata mafunzo

Comments are closed.