HESLB: Frequently Asked Questions By Applicants,Loan Application Cycle for 2018/2019 

heslb application form 2019

The Higher Education Students’ Loans Board (HESLB) was established under the Act No. 9 of 2004 and became effective in July 2005. HESLB is mandated to, among others, issue loans and or grants to needy and eligible students. Application window for Academic Year 2018/2019 will be open from May 9, 2018 through July 15, 2018.

Only Tanzanian Nationals are invited to apply to higher education loans.

The Loan Application Cycle for 2018/2019 academic year will be open from 10th May, 2018 through 15th July, 2018.


YOU MAY ALSO READ : HESLB :Guidelines and Criteria for Issuance of loans for 2018/2019

All applicants are advised to read carefully the guidelines and criteria for issuance of students’ loans and grants for the 2018/2019 academic year

The Followings are the Frequently Asked Questions By HESLB LOAN APPLICATION YEAR 2018/19









DOWNLOAD PDF FILE

HESLB: Instructions on how to use Online Loan Application System For All Students 2018/2019 AND APPLY NOW

In case of any difficulties when using the system; applicants can always refer back to instructions or call HESLB Helpdesk through number +255 22 550 7910 between 8.00am to 8.00pm from Monday to Friday and  on Saturdays from 8.00am to 4.00pm.

If you are not registered yet;

About unistoreTZ Media 2571 Articles
Unistoretz is the innovative education platform, distinguished as a fully-fledged digital lifestyle branding which provides studying materials for students and Opportunities. All Education Announcements, Jobs Advertisements, Scholarships, studying materials and Other Opportunities Published In this Website are From their Original Sources&Their Trusted Sources.Copyright to the materials remain with the actual owner of the content.

16 Comments

    • Sorry am want to ask if birth date and month are different to certificates date its problem…???

  1. Je wenye vyeti viwili vya form four wananufaika au niwale wenye cheti kimoja tu?

  2. There are some interesting points in time in this article but I don?t know if I see all of them center to heart. There is some validity but I will take hold opinion until I look into it further. Good article , thanks and we want more! Added to FeedBurner as well

  3. Je kwa wale waliomaliza cheti na wanatarajia kuingia ngazi ya diploma mwezi wa kumi mwaka huu wanaweza pata mkopo…??

  4. Kwa sisi tunaosomea Diploma mbona hakuna kategory inayotuwezesha kuapply?Maana baada ya kulipa category inayokuja ni ya local bachelor tu wala option kwa watu wanaosomea Diploma.

  5. Tunaoomba kujua form za diploma zitatoka lin??na kama kuna maelekezo yanayo husu diploma tusaidiwe

  6. Tunaoomba kujua form za diploma zitatoka lin??na kama kuna maelekezo yanayo husu diploma tusaidiwe

  7. sijaelewa msimamo was bodi kuhusu wanafunzi wa diploma…. sisi ni wanafunzi wa kitanzania lakini tunaonekana kama watu ambao hatustahili au hatuna vigezo vya kuwa miongoni mwa wanufaika wa mikopo. Ombi langu kwa bodi ya mikopo wanapaswa kutufikiria na sisi pia kwani tunatamani kupata elimu bora pasipo changamoto ambazo zinaweza kudhibitika!

  8. Majibu yanacheleweshwa kujibiwa ya vyeti vya kuzaliwa VP apo kwa sisi sasa tutafanyaje jaman

Comments are closed.