HESLB TO ALLOCATE LOANS AMOUNTING TO sh36.6 BILLION FOR BATCH-3 | FINAL BATCH

The Higher Education Students Loans Board (HESLB) has disbursed Sh72 billion to 21,677 out of the 30,000 fresh students, who had applied for the loan in the second batch of loan disbursement.

ALL HESLB  NAMES VIEW BELOW THROUGH….

Citizen Reporter @TheCitizenTz news@tz.nationmedia.com

Dar es Salaam. The Higher Education Students Loans Board (HESLB) has disbursed Sh72 billion to 21,677 out of the 30,000 fresh students, who had applied for the loan in the second batch of loan disbursement.

This was revealed by HESLB Director General Abdul-Razaq Badru in a statement issued to the media. Mr Badru said the remaining 8,323 fresh students will be allocated loans amounting to Sh36.6 billion.

The government had allocated Sh108 billion as loans to 30,000 new students. On October 18, HESLB released a list of 10,196 students, who successful acquired Sh34.6 billion.

CLICK HERE TO READ ABOUT SECOND BATCH REPORT AND  FULL LIST OF NAMES

Mr Badru added that the list of successful applicants in the second batch is available at HESLB website www.heslb.go.tz and will be sent to higher learning institutions.

READ MORE IN SWAHILI BELOW VIA PDF THROUGH…..>>>



About unistoreTZ Media 2571 Articles
Unistoretz is the innovative education platform, distinguished as a fully-fledged digital lifestyle branding which provides studying materials for students and Opportunities. All Education Announcements, Jobs Advertisements, Scholarships, studying materials and Other Opportunities Published In this Website are From their Original Sources&Their Trusted Sources.Copyright to the materials remain with the actual owner of the content.

20 Comments

  1. It is Better to do all university application through TCU coz until now many form six leavers with qualification to join university have not yet got university vacant

  2. Your Message. Je wanafunzi ambao walituma maombi ya mkopo na wanavigezo ambao hawakupewa, wamewekwa kwenye kundi gan?

  3. Jmn vipi kwa wale tunaendelea na masomo kwa mwaka wa pili tuliomba Majina yetu yanatoka ln mbona wametusahau hvo jmn hata ss n watanzania na tunasoma kwa shida jmb hatuelew muafaka wetu n nn mpaka mda huu kutoka bodi ya mokopo

  4. vasco sumka
    me ni mwanafunzi wa cooperative management of accounting nauliza ivi naweza kujiunga nasoma chuo ushirika moshi mocu

  5. Kwamara ya pili tunauliza vipi kwa wale tunaendelea na masomo kwa mwaka wa pili tuliomba Majina yetu yanatoka ln mbona wametusahau hvo jmn hata ss n watanzania na tunasoma kwa shida jmn tushamwaga machoz mwaka jana mnataka vilio vyetu vijirudie hatuelew muafaka wetu n nn mpaka mda huu kutoka bodi ya mkopo tuangalien na ss wengine tunasoma mbali tushashoka kuitwa ombaomba

  6. mikopo ingetolewa tu kwa wanafunzi walioomba wote kwasababu wote ni watanzania ko mm sion ubaguz unaofanywa kabixa.

  7. Walituahid wanafunz tulio kosa loan mwaka jana ambao tunaingia 2nd yr mwaka huu tuombe tutapat mkopo lakin kila batch inayotoka ni kwajili ya freshers na hata batch ya mwsho inaonekan kwajil ya freshers sasa kwanin wametufanyia hivi wengine 1st yr tumesoma kama wanafunz washule ya msingi nauli inatushnda nasisi tunahitaji km wanavyo hitaji wenzetu

  8. Wanafunzi wenye vigezo wanakosa mikopo na wameconfirm kwenye chuo husika hatujui kitu gani kinaendelea tunaomba mtume sababu za kila aliyekosa kama walivyofanya Tcu kwenye udahili wa vyuo

  9. Wanafunzi wenye vigezo wanakosa mikopo na wameconfirm kwenye chuo husika hatujui kitu gani kinaendelea tunaomba mtume sababu za kila aliyekosa kama walivyofanya Tcu kwenye udahili wa vyuo

  10. Hello, I think your site might be having browser compatibility issues.

    When I look at your blog in Firefox, it looks fine but when opening in Internet
    Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give
    you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

Comments are closed.