TCU SECOND ROUND SELECTIONS :STUDENTS SELECTED WITH MULTIPLE ADMISSIONS, 2018/19

TCU Selection results 2019/2020

The Tanzania Commission for Universities (TCU) was established on 1st July 2005, under the Universities Act (Chapter 346 of the Laws of Tanzania) to succeed the former Higher Education Accreditation Council which had been in operation since 1995. It is a body corporate mandated to recognize, approve, register and accredit Universities operating in Tanzania, and local or foreign University level programs being offered by registered higher education institutions. TCU also coordinates the proper functioning of all university institutions in Tanzania so as to foster a harmonized higher education system in the country. In order to ensure that such a harmonious higher education system does not compromise institutional peculiarities and autonomy, each University has the legal right to operate under its own charter.


Selected Students with Multiple Admissions Second Round Selections







TCU PUBLIC NOTICE: CALL FOR THIRD ROUND APPLICATION, 2018/19

About unistoreTZ Media 2582 Articles
Unistoretz is the innovative education platform, distinguished as a fully-fledged digital lifestyle branding which provides studying materials for students and Opportunities. All Education Announcements, Jobs Advertisements, Scholarships, studying materials and Other Opportunities Published In this Website are From their Original Sources&Their Trusted Sources.Copyright to the materials remain with the actual owner of the content.

36 Comments

  1. Mbona hamueleweke majina yako wapi kwa walio chaguliwa chuo kimoja mbona mnafanya maisha yetu yanakuwa magumu siwaelewi kabisa

  2. Mbona wanafungua dirisha LA awamu ya tatu LA uomboji wa vyuo kwa watu ambao hawajajua kama wamechaguliwa kwa awamu ya pili( single selection) au LA! , tunaomba tujuzwe single selection ni lini zitakua tayar

  3. jaman mbona hatuoni majina kwa waliochaguliwa chuo kimoja na mmeshatowa nafasi kwa 3rd round,tooeni majina ili tujuwe tunaaply au vipi,daaah

  4. Naomba msaada namna ya kufanya confirmation ukishapata special code, kama ulichaguliwa zaidi ya chuo kimoja.

  5. Tunawashukuru kwani elimu ya nchi yetu inazidi KUKUA na vijana wanachaguliwa kwa wingi,,,,,,pia mzidi kuboresha pale penye matatizo kama delay MF. AVN zinachelewa sana…..pia code kwa multiple selection…. Atsante

  6. Naitwa Husseini Muhammad naomba kujua second round kama nmechaguliwa au not mbn sijapokea taarifa yoyote kwenye account yangu nijulisheni bas mbn ivo

Comments are closed.